
Bábok ideje
Tavasszal már jeleztük, hogy szeretnénk egy bábos előadás- ill. foglalkozássorozatot indítani szombathelyi óvónőknek, általános iskolásokkal foglalkozó pedagógusoknak, tanító szakos egyetemistáknak.
Két pályázatot is benyújtottunk, hogy előteremtsük ennek anyagi alapját. Az egyik sajnos nem nyert, a másikról még nem született döntés. Úgy gondoljuk, hogy tovább már nem várhatunk, hát belevágunk. Szeretnénk, ha a tervezett program legfontosabb elemei – ha kell saját erőből – megvalósulnának.
Útjára indul tehát a BÁBOK IDEJE című sorozat. Ez 4, egyenként 4 órás interaktív foglalkozásból áll, melyeken elméleti és gyakorlati ismereteket is szeretnénk átadni a résztvevőknek. A pedagógusoknak szánt foglalkozások terveink szerint pénteken délután 17 órakor ill. szombaton 9 órakor kezdődnek.
Előzetes terveinkkel ellentétben szülőket nem tudunk fogadni!
2 csoport indul. Egy-egy időpontban összesen 20 fő vehet részt a programon. A jelentkezésnél előnyt élveznek azok, akik tavasszal már jelezték részvételi szándékukat. Kérjük, hogy ők november 5-ig erősítsék meg jelentkezésüket.
Lehetőség van arra is, hogy újabb pedagógusok is jelentkezzenek. Ezt november 6-a és 15-e között tehetik meg e-mailben (név, e-mail cím, telefonszám, intézmény neve, legjobb időpont) Érdemes mielőbb jelentkezni, hiszen a különböző időpontokban induló csoportokat a jelentkezés sorrendjében töltjük fel.
Jelentkezni a e-mail címen lehet. A foglalkozásokon való részvétel ingyenes.
- I. A bábjáték történetének áttekintése, a bábjáték legfontosabb műfaji jellemzői
Előadó: Kovács Petra Eszter rendező
időpont: 2019. november 29. 17:00
november 30. 9:00 és 15:00
- II. Mi a báb? - a bábtechnikák sokszínűsége
Előadó: Horváth Jánosné rendező, bábszínész, a bábszínház alapító igazgatója
Kovács Petra Eszter rendező
időpont: 2020. január
- III. A bábkészítés alapjai
Előadó: Horváth Jánosné rendező, bábszínész, a bábszínház alapító igazgatója
Kovács Petra Eszter rendező
időpont: 2020. február
- IV. A történetmesélés sajátosságai – dramaturgiai alapismeretek
Előadó: Veres András író-dramaturg, rendező, a bábszínház művészeti tanácsadója
időpont: 2020. április
Lehetőség van arra is, hogy a gyermek bábcsoportot irányító pedagógusok konkrét segítséget kérjenek munkájukhoz. Kovács Petra Eszter igény esetén néhány alkalommal ellátogat az intézményekbe, megnézi a próbát vagy foglalkozást. Kérjük a jelentkezéskor tudassák velünk, ha ilyen kérésük is van. Ezt a mentorálást csak korlátozott számú jelentkezőnek tudjuk biztosítani.
Várjuk jelentkezésüket!
TEMATIKA:
- I. A bábjáték történetének áttekintése, a bábjáték legfontosabb műfaji jellemzői
Áttekintő jellegű, általános műfajelméleti, történeti előadás interaktív formában, gyakorlati kiegészítéssel, mely színesebbé és könnyebben befogadhatóvá teszi a hallottakat. Próbálunk kapcsolódási pontokat találni a helyi közösséghez, a város múltjához és jelenéhez. Ilyen kapcsolódás például, hogy a római korban milyen nyomai vannak a bábjátéknak, kiknek szólt, mi volt a célközönsége akkor ennek a művészeti ágnak, milyen eszközöket használtak a játékhoz, stb. Hasonlóan fontos kapcsolódási pont a Mesebolt Bábszínház története. A vidéki műhelyek között mikor, hogyan és kinek köszönhetően jött létre a Bábszínház, milyen törekvései voltak, milyen előadások születtek, hogyan alakult ki és szélesedett a közönségréteg, stb.
- II. Mi a báb? - a bábtechnikák sokszínűsége és felhasználása a közösségben
A Mesebolt bábszínház előadásaiból válogatunk össze több olyan részletet, melyek kapcsolódnak egy-egy bábműfaj bemutatásához Ez az alkalom a bábtechnikák megismertetéséről szól, és azok kipróbálásáról. Hogyan ültethetők át ezek a technikák egy kis közösségbe, például egy óvodai vagy iskolai csoportba. A résztvevők bábos és rendezéselméleti alapismeretekkel gazdagodhatnak, amelyeket úgy állítunk össze, hogy az elméleti ismertetés után gyakorlatba is átültetjük egy kisebb jelenet létrehozása során.
- III. A bábkészítés alapjai és a bábos interaktív foglalkozás felépítése
A résztvevők megismerkedhetnek a különböző bábtechnikák - árnybáb, zsákbáb, kesztyűsbáb, botbáb , vajang (wayang), bunraku , marionett - , elkészítési módozataival. A bábtechnikák hogyan illeszthetők be az iskolai, óvodai munkába, milyen módon tudunk egyszerűen bábokat készíteni gyerekekkel, milyen módon készítünk bábokat gyereknek? Lehetőséget biztosítunk az egyszerűbb technológiai megoldásokon keresztül a bonyolultabbak megismerésére és elkészítésére. Egyes szakterületek megismerésére (bábmechanika, arcfestés , varrás, kasírozás stb). A szakirodalom, fotók, videofelvételek , bábműhelyek ismertetése. Hogyan tervezzünk meg egy bábelőadást? Látott előadás elemzése tervezői-kivitelezői szempontból. Mi a bábtervező feladata? Milyen mindennapi alapanyagokból tudunk bábot készíteni?
- IV. A történetmesélés sajátosságai – dramaturgiai alapismeretek
A részvevők megismerhetik a mesedramaturgia alapjait, a történetmesélés sajátosságait. Hogy kell kiválasztani egy alapanyagot, milyen mese alkalmas arra, hogy előadás szülessen belőle? Hogyan dolgozható át egy mese előadássá? Természetesen ezt a résztvevők közösségeire is lebontjuk, és megnézzük, hogy ott hogyan lehet ezeket a dramaturgiai alapismereteket használni.