A Mesebolt Bábszínház bemutatói a 2018/19-es évadban

Ármányos puncspancs

Michael Ende művét (Lázár Magda fordításának felhasználásával) bábszínpadra alkalmazta: Gimesi Dóra

Rendező: Kovács Géza  /  Tervező: Grosschmid Erik  /  Zene: Kiss Dávid

Szereplők: Gyurkovics Zsófia/Császár Erika, Fritz Attila, Kosznovszky Márton, Kőmíves Csongor/Kovács Bálint

Bemutató: 2018. október 14.

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

 

Szilveszter éjszakáján rettenetes dolog készül. Lidérczy, a varázsló laboratóriumában rotyog, fortyog, bugyborékol, bűzölög és gőzölög a világ gonosz varázslatainak leggonoszabbika, a legszörnyűbb bájital, a legborzasztóbb kotyvalék: a sátánármányosparázsvarázspokolikőrpuncspancslódítóbódítóka!

Ha az álnok varázsló terve sikerül, a bájital hatására az újévi jókívánságok rosszra fordulnak, a folyók kiszáradnak, a hegyek szétporladnak, az erdők leégnek, a városok romba dőlnek, és az utolsó szilveszteri harangütésre menthetetlenül elpusztul az állatok és emberek otthona, a Föld…

Rotyog, fortyog a kotyvalék, ketyeg az óra, ám egy öreg, tohonya kandúr és egy zsörtölődő varjú az utolsó pillanatban elindul, hogy megmentse a világot. Vajon sikerülhet-e nekik?

 

Michael Ende meséje egyszerre fordulatos kalandsorozat, versenyfutás az idővel, ugyanakkor lírai szépségű történet a felelősségről, a bátorságról és a barátságról (ami egy macska és egy varjú esetében különösen ritka. De azért lehetséges.)

 

Pöttöm Panna

a zalaegerszegi Griff Bábszínház és a Mesebolt Bábszínház közös előadása

Andersen meséje alapján írta: Kolozsi Angéla

Rendező: Veres András  /  Tervező: Sabina Sinko  /  Zeneszerző: Gyulai Csaba  /  Szereplők: Kovács Bálint, Varga Bori

Bemutató: 2018. november 18.

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

 

Volt egyszer egy kislány. Picurka volt, de a magasba vágyott.

Várta az ismeretlen, hívta a kaland. S ha hívta, hát ment is. Ment?

Vitték, dobálták, sodorták, teperték, mert hiszékeny volt, mert

jószívű volt, mert szép volt. Őt akarta mindenki: a béka, a cserebogár,

az egér, a vakondok, mind, mind, akik azt hitték, hogy

nekik jár egy ilyen szép, egy ilyen pöttöm, egy ilyen Panna.

Jár? Dehogy is jár, inkább szalad, szökik, menekül!

Persze ehhez kell egy igaz barát, aki segít, aki noszogat, aki tudja,

mi kell a boldogsághoz. Na, micsoda, Pöttöm Pannák?

 

Történetek a Kutyusról meg a Cicusról

Josef Čapek művét bábszínpadra alkalmazta: Szász Ilona

Rendező: Kovács Géza  /  Tervező: Trifusz Péter  /  Szereplők: Császár Erika, Kosznovszky Márton

Bemutató: 2018. november 25.

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Kutya-macska barátság, mondják a marakodó emberekre. Nem úgy a mi Kutyusunk és Cicusunk. Ők igazi jó barátok, bár ez néha nagyon sok bajjal jár két ilyen különböző természetű állatkánál. Az előadás során bele pillantunk életükbe: A költözés utáni takarítás gondjaiba, amikor Cicus hiába keresi a surolókefét, Kutyus meg jóféle sajtnak nézi a szappant és meg is kóstolja. Megtudjuk milyen a kutyanyelv és a macskanyelv. Kedvenceink hogyan sütnek mindenízű tortát, amikor egy napon ünneplik Cicus születésnapját és Kutyus névnapját. Hogyan nevelik fel az erdőben talált babát? Végül milyen színházi előadást rendeznek a gyerekeknek?

Bábjátékunk Josef Čapek Történetek a Kutyusról meg a Cicusról c. mesefüzérének legbájosabb és egyben legtanulságosabb epizódjait eleveníti meg.

Estimese

a Kőszegi Várszínház és a Mesebolt Bábszínház közös előadása

Írta: Peer Krisztián, Janicsek Péter  /  Rendező: Janicsek Péter  /  Animáció: Besnyő Dániel, Maruscsák Dávid, Szujó Alexandra

Zeneszerző: Tóth Andor  /  Szereplők: Fritz Attila, Kőmíves Csongor, Varga Bori

Bemutató: 2018. szeptember 9.

Ajánlott életkor: 6 éves kortól

 

Egy életunt királyfi vándorútra indul, hogy megtalálja a halhatatlanságot. Meg is találja, el is veszíti - miért kell minden este ugyanazt mesélni? A gyerekszoba villanyoltás után: három testvér, de csak a legkisebbnek van csokija. Minden kocka új kaland. Így lesz a királyfi útja egyre kacskaringósabb, hiszen három, egymást folytonosan korrigáló, eltérítő, megviccelő mesélőnk is van, három, a halál megértésében máshol és máshol járó gyerek. A hangyakirálynő átkán innen, a titkos nindzsaiskolán túl: életre kel az emeletes ágy…

 

Holle anyó

A Grimm-testvérek meséje nyomán írta: Veres András

Rendező: Veres András  /  Tervező: Boráros Szilárd  /  Zeneszerző: Takács Dániel

Szereplők: Császár Erika, Gyurkovics Zsófi, Kovács Bálint, Varga Bori

Bemutató: 2019. február 3.

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

 

A Grimm testvérek meséje különös világba röpít el bennünket. Itt beszél az almafa, a kemence, megsértődik a fazék és énekelnek a hópihék. Holle anyóhoz bárki betévedhet egy szép napon és csak a látogatón múlik, hogy mit hoz el magával ebből a titokzatos kunyhóból. Az árva lány története a kitartásról, bizalomról, a segítő szándékról szól. A boldogság elérhető, de nem elég csak kinyújtani a kezünket, tenni kell érte, és ez nem mindig egyszerű feladat...

Az ismert mese hagyományos bábszínházi technika segítségével elevenedik meg a színpadon.

 

A gyáva kistigris

Rendező: Kovács Petra  /  Írta: Hanna Januszewska / Tervező: Boráros Szilárd  /  Zeneszerző: Novák János

Szereplők: Császár Erika, Varga Bori, Kovács Bálint, Kosznovszky Marci

Bemutató: 2019. május 12.

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

 

Igenis, ijesztő tud lenni a világ! Mert ki tudja, mi lakik a szobánk sötét sarkában? Ki neszez éjszaka a padláson? Bátorság kell ahhoz, hogy felkapcsoljuk a villanyt az üres konyhában, hogy ki merjük nyitni a ruhásszekrényt, hogy beugorjunk, avagy inkább csak bemásszunk egy vízzel teli medencébe, ahol éppen úszni tanítanak bennünket...

Hát még milyen ijesztő tud lenni a dzsungel egy kistigris számára! És a kistigris nem mondhatja a boltban, hogy: Csókolom, néni! 1 kiló szafaládét, 2 liter tejet és egy marék bátorságot kérek! A bátorságot nem lehet megtanulni mint a karácsonyi verset, és nem lehet magunkra ölteni mint a Superman-es jelmezt. Pedig Petikének, a kis-tigrisnek, nagyon bátornak kell lennie, hogy visszaszerezze elvesztett csíkjait!

 

A boldog herceg

Oscar Wilde művéből a bábopera librettóját írta:  Schein Gábor  /  Rendező: Jeles András  /  Zeneszerző: Szőke Szabolcs /  Díszlettervező: Perovics Zoltán  /  Báb- és jelmeztervező: Bánki Róza  / Zenei munkatárs, korrepetitor: Lukin Zsuzsa

Szereplők: Gyurkovics Zsófia, Császár Erika, Fritz Attila, Kosznovszky Márton, Kovács Bálint, Kőmíves Csongor, Varga Bori, Janicsek Péter

Bemutató: 2019. március 17.

Ajánlott életkor: 6 éves kortól

 

Aki tökéletesen ki van szolgáltatva a legnyersebb körülményeknek, mi másból meríthet erőt az élethez, mint a meséből, a képzeletből, a hitből? Mindenkinek korlátlan joga várni és remélni a jót. A színpadon megmutatkozik a nincstelen emberek nyomorúságos, szerencsétlen és kegyetlen hétköznapi valósága. A szöveg és a zene sok humorral és sok szomorúsággal közelít hőseihez, és nem akar semmit sem bizonyítani vagy szemléltetni. Éppen ezáltal adja vissza méltóságukat, és válaszok nélkül a legfontosabb kérdésekig vezeti el a nézőket. Miért az elhagyatottság, a szerencsétlenség? És honnan van a jó? Miért a jó az, ami a világban rendkívüli? A finom humornak és a mese közvetlenségének köszönhetően a játék gyerekhez és felnőtthöz egyaránt eljut, mindenkihez a maga módján.

Tíz emelet boldogság

a Budapest Bábszínház és a Mesebolt Bábszínház közös előadása

Rendező: Kovács Petra  /  Írta: Gimesi Dóra  /  Tervező: Grosschmid Erik és Kiss Rita  /  Zeneszerző: Teszárek Csaba

Játssza: Hannus Zoltán

Bemutató: 2019. február

Ajánlott életkor: 6 éves kortól

Az óriásokról tudni kell, hogy réges-régen a hegyekben meg az erdőkben éltek, sziklából volt a válluk, mohából a szemöldökük, és szabadon jártak a világban. Fiatal volt még akkor az emberiség, és az óriások vigyázták az álmát. Nagy viharok idején például felálltak a hegytetőre és megfogták a villámot, nehogy a falvak házaiba csapjon. Máskor meg, amikor sokáig nem esett az eső, kicsavarták a felhőket, hogy az emberek szomjan ne haljanak. Amikor aztán az emberiség cseperedni kezdett, nem kellett már többé vigyázni rá. A világ egyre kisebb lett, az erdők megfogyatkoztak, az óriások pedig beköltöztek a városokba. Nem járhattak többé szabadon, lábuk belegyökerezett a földbe, gerincük lépcsőház lett, szemük ablak, mutatóujjuk villámhárító.” Írja Gimesi Dóra varázslatos meséjében. És mi történt ezután? –kérdezzük kíváncsian - Még most is itt vannak köztünk? Mit csinálnak?

A mi óriás hőseink szerelmesek, ami rengeteg kalamajkához vezet. Óriási nevetések és óriási könnycseppek kísérik történetüket. Szerelmes házakban lakni nem mindig kényelmes dolog, hiszen rengeteg váratlan esemény történhet a lakókkal. Vajon egymásra talál – e Jankó, az óriásfiú, és Etelka az óráslány. Nem lesz könnyű, de hátha…

Királyok könyve – könyv a királyokról I-II-III-IV.

interaktív osztályteremszínházi előadás 1-4. osztályosoknak

Író: Szálinger Balázs  /  Rendező: Kovács Géza  /  Tervező: Trifusz Péter

Bemutató: 2019. április 1-4.

Ajánlott életkor: 1-4. osztályosoknak

 

A sorozat Árpád-házi királyaink életét mutatja be kisiskolásoknak. A szövegek fő éltető eleme a humor és a fiatalok számára közérthetőbb (olykor verses) nyelvezet.

Fontos a lexikális tudás is – de talán fontosabb, hogy a bemutatott királyok életét valóságos emberek élhető történeteként kapja a közönség. A négy rész négy királyt mutat be:  két, a közvéleményben szinte megcsontosodott arcú (de ha az életrajzukat nézzük, alig-alig ismert) királyt (Szent István és Szent László), egy olyat, aki a kor egyik legjelentősebb uralkodója volt, mégis elfelejtettük (III. Béla), illetve egy igazi ködlovagot, a kalandos életű IV. (Kun) Lászlót . A szöveg nem kezeli őket érinthetetlen személyként – a történeti hűség miatt is fontos elfogulatlanul, a történetírás utólagos értelmezésétől függetlenül beszélni róluk.  Ugyanakkor nem cél a közismert képektől szándékoltan eltérő olvasatok kialakítása. A legfontosabb az, hogy az előadások nyomán a gyerekek képet kapjanak egy-egy királyunk életéről, dilemmáiról, választásairól, olyan képet, ami nem a történelemkönyvek száraz nyelvezetén szól hozzájuk.

 

Körhinta

pöttöm színházi előadás

Rendező: H. Nagy Katalin  /  Tervező: Trifusz Péter

Szereplők: Fritz Attila, Gyurkovics Zsófia, Kőmíves Csongor

Bemutató: 2018. december 9.

Ajánlott életkor: 1-4 éveseknek

Összefonjuk, gombolyítjuk,

megkötjük és kibogozzuk.

Forog-pörög mint a rokka.

Vajon mi ez? Egy körhinta?

Furcsa világ, fonalország,

járjuk együtt országútját!

Ibusár

a Kőszegi Várszínház és a Mesebolt Bábszínház közös előadása

Írta: Parti Nagy Lajos

Rendező: Veres András

Bemutató: 2018. június

Ajánlott életkor: felnőtteknek

Parti Nagy Lajos 1989 őszén alkotta meg Sárbogárdi Jolánt, vagyis Ibusár című zenés-táncos darabját, ezt a rendhagyó, sírós-nevetős közép-kelet-európai (sors)tragikomédiát. Jolán jegykiadó az ibusári vasútállomáson, kissé már elhervadt hajadon, aki viszolyog környezet férfitagjaitól, bár szánja is őket. Dédelgetett álma, hogy író lesz, zenés darabok ünnepelt szerzője. A történet során kibontakozik Jolán, a jegykiadó élete és operettje (vagy inkább huszerettje), a Bajkhállóy huszármente című operett története.

 

 

 

 

Műsoron marad:

Parti Nagy Lajos: A császár új ruhája (rendező: Somogyi Tamás)

Ajánlott életkor: 6 éves kortól

Jill Tomlinson: A Földimalac, aki semmiben sem volt biztos (rendező: Bartal-Kiss Rita)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Lázár Ervin: A hazudós egér (rendező: Veres András)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Jevgenyij Svarc: Az elvarázsolt testvérek (rendező: Kovács Géza)

Ajánlott életkor: 4 éves kortól

Kovácsa Géza:Batu-tá kalandjai (rendező: Kovács Géza)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Dániel András: Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém) (rendező: Szenteczki Zita)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Urbán Gyula: Minden egér szereti a sajtot (rendező: Kovács Petra)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Eric-Emmanuel Schmitt: Oszkár és Rózsa mami – osztályteremszínházi előadás (rendező: Csató Kata)

Ajánlott életkor: 3-8. osztályosoknak

Papírvarázs (rendező: H. Nagy Katalin)

Ajánlott életkor: 1-4 éveseknek

Václav  čtvrtek: Rumcájsz (rendező: Kovács Géza)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

Galuska László Pál: Szent Márton köpenye - osztályteremszínházi előadás (rendező: Kovács Géza)

Ajánlott életkor: 1-2. osztályosoknak

Hárs Anna: Tamás könyve– osztályteremszínházi előadás (rendező: Csató Kata)

Ajánlott életkor: 8-12. osztályosoknak

Balla Zsófia: Triangulum (Rendező: Kovács Petra)

Ajánlott életkor: 4 éves kortól

Kormos István: Vackor az óvodában (rendező: Csató Kata)

Ajánlott életkor: 3 éves kortól

 

megosztás

április

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

május

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31